-->

School-Record Highlights Akron's Efforts at Spec Towns Invitational

School-Record Highlights Akron's Efforts at Spec Towns Invitational

Follow Zips Track & Field on Twitter (@ZipsTFCC) and Facebook

SCHEDULE OF EVENTS (PDF) | SATURDAY RESULTS (PDF) | FRIDAY RESULTS (PDF) | ACCEPTED ENTRIES (PDF) | LIVE STATS

ATHENS, Ga. – The University of Akron track and field team registered three victories and 29 top-five performances to wrap up the Zips' efforts at the Spec Towns Invitational hosted by the University of Georgia on Saturday, April 8.

The marks for Akron came against a competitive field that included No. 6 Georgia and No. 19 South Carolina in the men's field and No. 7 Georgia and No. 23 South Carolina on the women's side. Additionally, Clemson competed in the Spec Towns Invitational.

Senior Ariadna Ramos Gandia (Barcelona, Spain) captured the women's triple jump with a jump of 41-0.25 (12.50m), while sophomore Abigale Wilson (Carrollton, Ohio) turned in the third-best mark in program history in the women's shot put recording a throw of 49-4 (15.06m) to win the event.

Senior Jailyn Twitty (Amherst, N.Y.) earned the triumph in the men's triple jump posting a mark of 49-0.25 (14.94m).

The women's 4x400 relay squad of senior Daziah Green (Canton, Ohio), junior Jackie Siefring (Covington, Ohio), senior Dimitra Gnafaki (Chania, Greece) and redshirt junior Kiara Chatman (Reynoldsburg, Ohio) registered a school-record time of 3:40.35 en route to placing fourth in the event.

Garnering the third- and fourth-best marks in program history in the women's 400-meter hurdles and high jump, respectively, was Gnafaki and senior Nikki Manson (Glasgow, Scotland). Manson finished second in the high jump with a clearance of 5-11.25 (1.81m), while Gnafaki placed third in the 400-meter hurdles crossing the line in 60:00.

Senior Miles Baldwin (Cincinnati, Ohio) turned in the second-fastest time in program history in the 400 meters placing third with a time of 46.80.

The men's squad also garnered runner-up finishes from redshirt freshman Tevin Brown (Toledo, Ohio), senior Mike Ohiembor (Dayton, Ohio), sophomore Curtis Richardson (Blacklick, Ohio), junior Maurice Harris (Toledo, Ohio) and senior Hakeem Lawrence (Miami, Fla.) in the 5,000 meters (15:02.69), triple jump (48-5.25/14.76m), high jump (7-1/2.16m), discus (171-0/52.12m) and 100 meters (10.47), respectively.

Senior Weronika Gaudyn (Kracow, Poland) also placed second in the women's triple jump with a mark of 39-10.75 (12.16m).

"This weekend was a good test for the program," Akron head track and field coach Dennis Mitchell commented. "We were a little flat yesterday, however, today we had a few more notable performances. We were able to add a few extras to the First Round NCAA qualifying list. In the high jump alone for men and women, we added four extra solid marks. Miles Baldwin had a great mark in the 400, while Abigale Wilson keeps improving in the shot put. The highlight at the end was a school record in the 4x400 for the women."

"This two weeks of high-intensity meets has shown that we can compete as team against the best in the nation."

The Zips return to competition next weekend as Akron hosts the Northeast Ohio Quad at the Lee R. Jackson Track and Field Complex on Friday and Saturday, April 14-15.

SATURDAY WOMEN'S RESULTS:
Javelin: Nikki Manson (3rd-135-7/41.33m), Jackie Siefring (6th-123-5/37.62m); Shot Put: Abigale Wilson (1st-49-5/15.06m), Olivia Snyder (5th-43-3/13.18m); Triple Jump: Ariadna Ramos Gandia (1st-41-0.25/12.50m), Weronika Gaudyn (2nd-39-10.75/12.16m), Tanea Cousins (4th-37-0.50/11.29m); High Jump: Nikki Manson (2nd-5-11.25/1.81m), Dajia Mills (4th-5-9.25/1.76m); 4x100 Relay: Akron 'A' – Ariadna Ramos Gandia, Daziah Green, Samia Bell, Eboni Hall (6th-46.82), Akron 'B' – Dara Perry, Stephanie Hale, Ana Martin-Sacristan, Bailey Lack (7th-47.32); 400 Meters: Kiara Chatman (5th-55.98), Bailey Lack (7th-56.78), Stephanie Hale (8th-58.06); 400-Meter Hurdles: Dimitra Gnafaki (3rd-60.00), Iman Batiste (7th-62.98), Michalla Gordon (8th-63.88); Discus: Abigale Wilson (4th-152-1/46.37m), Olivia Snyder (7th-140-4/42.77m); 100 Meters: Daziah Green (8th-11.77), Samia Bell (12th-12.13); 200 Meters: Daziah Green (3rd-23.96), Stephanie Hale (9th-24.80), Samia Bell (11th-24.94); 4x400 Relay: Akron 'A' – Daziah Green, Jackie Siefring, Dimitra Gnafaki, Kiara Chatman (4th-3:40.35), Akron 'B' – Patricia Ortega, Bailey Lack, Samia Bell, Iman Batiste (5th-3:51.01)

SATURDAY MEN'S RESULTS:
5,000 Meters: Tevin Brown (2nd-15:02.69); Javelin: Rodrigo Iglesias (3rd-203-11/62.15m), Brandon Hochbein (6th-157-8/48.06m); Shot Put: Maurice Harris (8th-51-9.75/15.79m); Triple Jump: Jailyn Twitty (1st-49-0.25/14.94m), Mike Ohiembor (2nd-48-5.25/14.76m), Demetris Hazly-Ward (3rd-46-6.75/14.19m), Marcques Gibbs (4th-45-6.25/13.87m); High Jump: Curtis Richardson (2nd-7-1/2.16m), Cody Stine (4th-6-11/2.11m), Jacob Ross (6th-6-11/2.11m), Ben Olewiler (NH); 4x100 Relay: Hakeem Lawrence, Miles Baldwin, Anthony Young, Taron Slone (5th-40.47); 400 Meters: Miles Baldwin (3rd-46.80), Mike Ohiembor (9th-47.84), Matt Ludwig (9th-51.49); 800 Meters: Zach Alexander (3rd-1:51.35), Sean Poholski (4th-1:51.62), Nick Winkler (5th-1:51.79); 400-Meter Hurdles: Brandon Hochbein (6th-60.54); Discus: Maurice Harris (2nd-171-0/52.12m); 100 Meters: Hakeem Lawrence (2nd-10.47), Taron Slone (6th-10.67), Anthony Young (9th-10.77); 1,500 Meters: Dan Zupan (3rd-3:50.60), Garrett Crichlow (7th-3:54.52); 200 Meters: Taron Slone (8th-21.74), Anthony Young (DNF); 4x400 Relay: Akron 'A' – Miles Baldwin, Taron Slone, Mike Ohiembor, Matt Ludwig (3rd-3:10.97), Akron 'B' – Sean Poholski, Zach Alexander, Brandon Mitchell, Garrett Crichlow (7th-3:24.13)

FRIDAY WOMEN'S RESULTS:
Long Jump: Ana Martin-Sacristan (8th-18-3.75/5.58m), Patricia Ortega (9th-16-10/5.13m); Pole Vault: Eboni Hall (1st-12-6/3.81m), Rebecca Pietsch (2nd-12-0/3.66m), Becky Szabo (4th-12-0/3.66m); 100-Meter Hurdles: Dara Perry (4th-13.86), Patricia Ortega (7th-14.31), Ariadna Ramos Gandia (9th-14.59)

FRIDAY MEN'S RESULTS:
Hammer: Maurice Harris (5th-177-1/53.98m); Long Jump: Jordan Latimer (3rd-24-4.25/7.58m), Jamir Coleman (5th-23-6.75/7.18m), Joe Oduho (6th-23-6.25/7.17m); Pole Vault: Matt Rowland (1st-16-6.75/5.05m), Matt Ludwig (2nd-16-0.75/4.90m), Tyler Fraker (3rd-15-7/4.75m), Adam Alexander (5th-15-7/4.75m); 110-Meter Hurdles: Brandon Mitchell (3rd-15.17)