All-Time UA Sport Award Winners


Basketball    |    Cross Country    |    Golf    |    Rifle    |    Soccer    |    Softball    |    Swimming & Diving    |    Tennis    |    Track & Field    |    Volleyball
All-Time Letter Winners List

BASKETBALL

All-American
1986-87— Pam Arnold (Honorable Mention)
1990-00— Cheryl Bowles (Honorable Mention)

First Team All-Conference
1999-00—Cheryl Bowles
2008-09—Kara Murphy
2010-11—Rachel Tecca

Second Team All-Conference
1986-87— Pam Arnold (Ohio Valley Conference)
1990-91—Stacey Burrier (North Star Conference)
1991-92—Angela Harris (North Star Conference)
1998-99—Cheryl Bowles
2009-10—Kara Murphy
2011-12—Taylor Ruper
2011-12—Sina King

Third Team All-Conference
2005-06—Jessie Crooks
2006-07—Nikki McCoy
2007-08—Kara Murphy

 

  Honorable Mention Team All-Conference
1994-95—Alisa Peddicord
1996-97—Kelly Burrier
1997-98—Cheryl Bowles
1998-99—Abby Hoy
1990-00—Erica Glover
2000-01—Cheryl Bowles
2002-03—Cassandra Martin
2009-10—Kyle Baumgartner
2010-11—Kara Murphy

All-Conference Tournament Team
1998-99—Cheryl Bowles
2008-09—Kara Murphy

All-Conference Academic Team
1996-97—Michelle Chavanne
2004-05—Jessie Crooks
2005-06—Jessie Crooks
2006-07—Jessie Crooks
2008-09—Kara Murphy
2009-10—Jolene Tamboue
2010-11—Rachel Tecca
2011-12—Taylor Ruper
2011-12—Sina King


  All-Conference Freshman Team
1996-97—Jamie Scott
1997-98—Cheryl Bowles
2001-02—Lindsay Hemmelgam
2005-06—Niki McCoy
2006-07—Sarah Tokodi
2007-08—Kara Murphy
2007-08—Keyla Snowden
2008-09—Kyle Baumgartner
2009-10—Rachel Tecca
2010-11—Carly Young

Capital One All-District IV Team
2010-11—Rachel Tecca (Third Team)

Conference Sixth Player of the Year
2009-10—Rachel Tecca
2010-11—Jasmine Mushington (Co-sixth player of the year)

CROSS COUNTRY

All-American
1999—Michelle Rizzo

CONFERENCE Champions

1999—Michelle Rizzo
2005—Beata Rudzinska

NCAA Qualifiers

1992—Judy Ervin
1999—Michelle Rizzo
2002—Adriana Zalucka
2004—Morgan Sulzener

All-Conference First Team

1999—Michelle Rizzo
2000—Bobbie Hardbarger
2001—Bobbie Hardbarger
2003—Adriana Zalucka
2004—Jennie Castle
2004—Beata Rudzinska
2005—Beata Rudzinska
2005—Brandi Schoeppner
2005—Morgan Sulzener
2006—Sediah Erskine
2007—Cassie Schenck
2008—Larisa Arcip


  All-Conference Second Team
1999—Gigi Dostal
2003—Morgan Sulzener
2004—Morgan Sulzener
2005—Adriana Zalucka
2007—Sediah Erskine
2007—Larisa Arcip
2007—Kim Lorentz
2008—Kim Lorentz
2008—Cassie Schenck
2009—Larisa Arcip


  Academic All-Conference
1993—Lynn Brant
1993—Cindy Nunley
1994—Cindy Nunley
2003—Jennie Castle
2003—Morgan Sulzener
2003—Adriana Zalucka
2004—Jennie Castle
2004—Morgan Sulzener
2005—Gina DiAntonio
2005—Morgan Sulzener
2005—Adriana Zalucka
2006—Gina DiAntonio
2007—Larisa Arcip
2007—Olivia Jaworek
2008—Larisa Arcip
2008—Kim Lorentz
2008—Cassie Schenck
2009—Larisa Arcip
2009—Kim Lorentz
2010—Kim Lorentz

GOLF

NGCA All-American Scholar Team
2008-09—Amanda Butler
2008-09—Hanna Ek
2008-09—Tyler Etcheberry
2009-10—Amanda Butler
2009-10—Hanna Ek
2009-10—Tyler Etcheberry
2010-11—Amanda Butler
2010-11—Hanna Ek
2010-11—Tyler Etcheberry

College SID of America All-District Team
2010-11—Hanna Ek (Second Team At Large)


  All-Conference First Team
2009-10—Kristen Hill
2010-11—Hanna Ek
2010-11—Kristen Hill

All-Conference Second Team
2008-09—Kristen Hill

All-Conference Honorable Mention

2010-11—Amanda Butler

  Conference Tournament Team
2010-11—Kristen Hill

Conference Golfer of the Week
2008-09—Kristen Hill (Sept. 17)
2009-10—Kristen Hill (Oct. 21, March 11, April 17)
2010-11—Hanna Ek (Oct. 21)
2010-11—Kristen Hill (Feb. 24 and March 9)

Academic-All Conference
2009-10—Hanna Ek (First Team)
2010-11—Tyler Etcheberry (Honorable Mention)
2010-11—Katie Jenior (Honorable Mention)

RIFLE

NCAA Qualifiers
2010 – Sarah Benjamin (Air Rifle; 31st)
2009 – Jenna Compton (Air Rifle; 1st)
 
All-Western Intercollegiate Rifle Conference
2012
Victoria Brown (Second Team; Smallbore)
Victoria Brown (Second Team; Air Rifle)
Jenna Compton (Second Team; Air Rifle)
2011
Becca Gerevics (First Team; Air Rifle)
Becca Gerevics (Second Team; Smallbore)
Sarah Benjamin (Second Team; Air Rifle)
Brittany Jones (Second Team; Air Rifle)
2010
Sarah Benjamin (First Team; Smallbore)
Sarah Benjamin (First Team; Air Rifle)
Becca Gerevics (Second Team; Air Rifle)
2009
Jenna Compton (First Team; Air Rifle)
Megan Reinking (First Team; Air Rifle)
Megan Reinking (First Team; Smallbore)
Jenna Compton (Second Team; Smallbore)
Sarah Benjamin (Second Team; Smallbore)
Becca Gerevics (Second Team; Air Rifle)
Brittany Jones (Second Team; Air Rifle)
2008
Megan Reinking (First Team; Smallbore)
Megan Reinking (First Team; Air Rifle)
Julie DeBrita (First Team; Smallbore)
Becca Gerevics (First Team; Air Rifle)
Becca Gerevics (Second Team; Smallbore)
2007
Laura Kuntz (First Team; Smallbore)
Stephanie Elmore (First Team; Smallbore)
Julie DeBrita   (First Team; Smallbore)
Angela Engle  (First Team; Smallbore)
Melissa Lussier (First Team; Air Rifle)
Marybeth Brewer (First Team; Air Rifle)
Megan Reinking (Second Team; Smallbore)
Megan Reinking (Second Team; Air Rifle)
Julie DeBrita (Second Team; Air Rifle)
Stephanie Elmore (First Team; Air Rifle)
2006
Megan Reinking (First Team; Smallbore)
Julie DeBrita (First Team; Smallbore)
Melissa Lussier (First Team; Smallbore)
Melissa Lussier (First Team; Air Rifle)
Megan Reinking (Second Team; Air Rifle)
Julie DeBrira (Second Team; Air Rifle)
Stephanie Elmore (Second Team; Air Rifle)
2005
Sarah Kramer (First Team; Smallbore)
Sarah Kramer (First Team; Air Rifle)
Angie Engle (First Team; Air Rifle)
Laura Kuntz (First Team; Smallbore)
Stephanie Elmore (Second Team; Smallbore)
Angie Engle (Second Team; Smallbore)
Christine Fortunato (Second Team; Smallbore)
Martha Carpenter (Second Team; Air Rifle)
Christine Fortunato (Second Team; Air Rifle)
Stephanie Elmore (Second Team; Air Rifle)
2004
Sarah Kramer (First Team; Smallbore)
Sarah Kramer (First Team; Air Rifle)
Angie Engle (First Team; Smallbore)
Angie Engle (First Team; Air Rifle)

All-Mid-Atlantic Rifle Conference Rookie Team
2011 – Chelsey Frink
2010 – Rebekah Ashbrook
 

  All-Mid-Atlantic Rifle Conference
2012
Victoria Brown (Second Team; Smallbore)
Sarah Benjamin (Honorable Mention; Smallbore)
Sarah Benjamin (First Team; Air Rifle)
Jenna Compton (Second Team; Air Rifle)
Victoria Brown (Second Team; Air Rifle)
Chelsey Frink (Second Team; Air Rifle)
Nicole Dietrich (Honorable Mention; Air Rifle)
2011
Sarah Benjamin (First Team; Smallbore)
Sarah Benjamin (First Team; Air Rifle)
Becca Gerevics (Second Team; Smallbore)
Nicole Dietrich (Honorable Mention; Smallbore)
Brittany Jones (Second Team; Air Rifle)
Chelsey Frink (Second Team; Air Rifle)
2010
Becca Gerevics (Second Team; Air Rifle)
Sarah Benjamin (Second Team; Air Rifle)
Jenna Compton (Second Team; Air Rifle)
2009
Jenna Compton (First Team; Air Rifle)
Becca Gerevics (Second Team; Air Rifle)
Brittany Jones (Second Team; Air Rifle)
Megan Reinking (Second Team; Smallbore)
Megan Reinking (Honorable Mention; Air Rifle)
2008 – Megan Reinking (Second Team; Smallbore)
Megan Reinking (Honorable Mention; Air Rifle)
Julie DeBrita (Honorable Mention; Smallbore)
          
Academic All-Mid-Atlantic Rifle Conference
2012
Sarah Benjamin
Victoria Brown
Nicole Dietrich
Chelsey Frink
2011
Sarah Benjamin
Becca Gerevics
Brittany Jones
 
Collegiate Rifle Coaches Association All-Academic Team
2012
Sarah Benjamin
Jenna Compton
Rebekah Ashbrook
Allisa Martin
Nicole Dietrich
Chelsey Frink
Elizabeth Berlin
2011
Chelsey Frink
Rebecca Gerevics
Sarah Benjamin
Brittany Jones
Allisa Martin
2010
Sarah Benjamin
Rebekah Ashbrook
Nicole Dietrich
Julie DeBrita
Brittany Jones
2009
Rebekah Ashbrook
Sarah Benjamin
Jenna Compton
Brittany Jones
Allisa Martin
  Conference Tournament Team
2010-11—Kristen Hill

Conference Golfer of the Week
2008-09—Kristen Hill (Sept. 17)
2009-10—Kristen Hill (Oct. 21, March 11, April 17)
2010-11—Hanna Ek (Oct. 21)
2010-11—Kristen Hill (Feb. 24 and March 9)

Academic-All Conference
2009-10—Hanna Ek (First Team)
2010-11—Tyler Etcheberry (Honorable Mention)
2010-11—Katie Jenior (Honorable Mention)

SOCCER

First Team All-Conference
2003—Mirka Mohs
2007—Krystin Wilson

Second Team All-Conference

2003—Naomi Ducharme
2008—Britni Bäck
2009—Jordan Baranowski
2011—Jordan Clark
2011—Jeny Wolbert
2011—Amber Kern

Freshmen All-Conference Team

2009—Katie Wise
2009—Ashley Hughes
2010—Kelly DeNiro





  Academic All-Conference
2004—Sarah Srtuso
2005—Krystin Wilson
2006—Christine Vacha
2006—Krystin Wilson
2007—Giavonna Ferraro
2007—Krystin Wilson
2011—Jordan Clark
2011—Kara Cooper

Honorable Mention Academic All-Conference
2008—Jordan Baranowski
2008—Leigh Cullen
2008—Giavonna Ferraro
2008—Jessica Fix
2008—Katelyn Hausfeld

All-Ohio First Team (NSCAA)

2008—Britni Bäck


  All-Ohio Second Team (NSCAA)
2007—Krystin Wilson

All-Ohio Third Team (NSCAA)
2001—Jeannie Stuckey
2005 - Jacque Pitchford

All-Ohio Honorable Mention (NSCAA)
2004—Naomi Ducharme
2006—Jessica Fix

Academic All-Ohio Second Team (NSCAA)
2002—Sarah Artuso
2007—Krystin Wilson

Academic All-Ohio Third Team (NSCAA)
2001—Jessica Cronin

SOFTBALL

First Team All-American
1983—Kay Piper
1984—Kay Piper
1984—Tina Mayreis
1985—Tina Mayreis
1986—Traci Alcorn

Second Team All-American
1984—Dani Vance
1984—Deann Viebranz
1985—Kay Piper
1985—Becky Bailey
1985—Renee Vance
1985—Traci Alcorn
1999—Kelli Metzger

First Team Academic All-America
1985—Linda Weber
1988—Kathleen Jordan

Second Team Academic All-America
1984—Rose Marie Torma
1984—Dani Vance
2011- Alex Feltes

First-Team All-Conference
1989—Karen Marshall (North Star)
1989—Trenna Ahlberg (North Star)
1990—Trenna Ahlberg (North Star)
1990—Amy Madrin (North Star)
1990—Anita Paolucci (North Star)
1992—Anita Paolucci (North Star)
1992—Patty Surina (North Star)
1993—Ann Marie Rotunda
1993—Patty Surina
1994—Ann Marie Rotunda
1995—Cara Cellurale
1996—Kelli Metzger
1997—Kelli Metzger
1997—Shelby Howell
1998—Kelli Metzger
1998—Shelby Howell
1999—Kelli Metzger
1999—Jana Jenkins
2000—Sherell Watson
2000—Tiffany McCoy
2001—Tiffany McCoy
2002—Julie Villard
2002—Lisa Keenan
2002—Melissa Hurley
2002—Tracee McCoy
2003—Tracee McCoy
2005—Kelly Quigley
2005—Kerry Omerza
2009—Lisa McLean 2009
 


  Second-Team All-MAC
1994—Julie Bias
1995—Stacy Emig
1995—Karrie Kovach
1995—Ann Marie Rotunda
1995—Nikki Schwiefert
1996—Stacy Emig
1996—Shelby Howell
1996—Jana Jenkins
1998—Stacy Petiya
2000—Tracee McCoy
2002—Rebecca Stern
2004—Kerry Omerza
2005—Megan MacKenzie
2005—Tina McCauley
2005—Sara Zilles
2006—Julie Boyes
2006—Carrese Moody
2009—Heather Bauer

Honorable Mention All-Conference
1997—Jana Jenkins

Conference All-Freshman Team
2006—Julie Boyes
2006—Jamie Stanclift
2007—Lindsay Bodeker
2009—Andrea Arney 2009
2011—Katie Gross

Conference Pitcher of the Year
2002—Lisa Keenan

Conference Player of the Year
1997—Shelby Howell

Conference Freshman of the Year
1995—Cara Cellurale
1996—Kelli Metzger

First Team NCAA Division I All-Mideast Region
1998—Shawn Betz

Second Team NCAA Division I All-Mideast Region
1990—Amy Madrin
2009—Heather Bauer
2009—Lisa McLean
2011—Alex Feltes

First Team NCAA Division II All-Mid-Atlantic Region
1983—Kay Piper
1984—Kay Piper
1985—Kay Piper
1984—Tina Mayreis
1984—Dani Vance
1984—Deann Viebranz
1985—Becky Bailey
1985—Tina Mayreis
1985—Traci Alcorn
1985—Renee Vance
1986—Traci Alcorn

 

Second Team NCAA Division II All-Mid-Atlantic Region
1985—Debbie Firth
1986—Lisa Arvay
1986—Kim Cassidy

First Team NCAA Division I All-Great Lakes Region
1999—Jana Jenkins
1999—Kelli Metzger
2000—Tracee McCoy

Second Team NCAA Division I All-Great Lakes Region
1995—Cara Cellurale
1996—Kelli Metzger
1997—Shelby Howell
1997—Kelli Metzger
1997—Jana Jenkins
1998—Shelby Howell
2000—Tiffany McCoy
2003—Tracee McCoy

First Team CoSIDA Academic All-District IV
2009—Sarah Earley
2011—Alex Feltes

Second Team CoSIDA Academic All-District IV
2010—Alex Feltes
2010—Alex Helfrich
2011—Alex Helfrich

Third Team CoSIDA Academic All-District IV
2011—Sarah Earley

Academic All-Conference
1993—Ann Marie Rotunda
1995—Ann Marie Rotunda
1998—Melissa Moore
1998—Stacy Petiya
2007—Jaclyn Spirtos
2008—Christina Swierz
2009—Heather Bauer
2009—Sarah Earley
2009—Alex Feltes
2010—Heather Bauer
2010—Alex Feltes
2010—Alex Helfrich
2011—Alex Feltes
2011—Alex Helfrich

Honorable Mention Academic All-Conference
1994—Ann Marie Rotunda
1994—Erin Short
1996—Stacy Emig
1997—Stacy Emig
1998—Vanessa Williams
1999—Sherell Watson

SWIMMING & DIVING

Verizon Academic All-District IV Second Team At-Large
2002-03—Kathleen Christian

First Team All-Conference
2000-01—Susan Over
2000-01—Michelle Thomas
2001-02—Kathleen Christian
2001-02—Michelle Thomas
2003-04—Danielle Beland
2003-04—Megan Walters
2004-05—Lindsey Powers
2005-06—Danielle Beland
2005-06—Katie Carter
2005-06—Megan Walters
2006-07—Danielle Beland
2008-09—Katie Carter
2009-10—Kendall Karchner

Second Team All-Conference
2001-02—Andrea Gray
2003-04—Brenda Norris
2004-05—Megan Walters
2005-06—Melissa Young
2006-07—Kendall Karchner
2007-08—Stephanie Zielinski
2008-09—Stephanie Zielinski
2009-10—Stephanie Zielinski
2009-10—Katie Miles
2010-11—Leeanna Hoover

  Honorable Mention All-Conference
2002-03—Andrea Gray
2002-03—Kathleen Christian

Conference Outstanding Senior
2006-07—Danielle Beland

Conference Diver of the Year
2004-05—Lindsey Power (co-diver)
2008-09—Katie Carter

Conference Champions
2001—Susan Over
2002—Kathleen Christian
2002—Michelle Thomas
2005—Lindsey Power
2006—Danielle Beland (2 events)
2006—Katie Carter
2007—Danielle Beland (2 events)
2009—Katie Carter (2 events)
2010—Kendall Karchner
 

Academic All-Conference
2002-03—Kathleen Christian
2002-03—Lindsay Jones
2002-03—Heather Loge
2002-03—Susan Over
2003-04—Susan Bischoff
2003-04—Brenda Norris
2003-04—Megan Walters
2004-05—Nicole Molitor
2004-05—Brenda Norris
2004-05—Lindsey Power
2004-05—Megan Walters
2005-06—Szandra Gonzalez
2005-06—Ashleigh Powell
2005-06—Megan Walters
2006-07—Ashleigh Powell
2006-07—Katie Carter
2007-08—Katie Carter
2007-08—Stephanie Zielinski
2008-09—Katie Carter
2008-09—Stephanie Zielinski
2009-10—Kendall Karchner
2009-10—Stephanie Zielinski
2009-10—Leeanna Hoover
2009-10—Madelyn Robinson
2010-11—Jayne Malloy
2010-11—Meghan Bowling
2010-11—Courtney Fischbach
2010-11—Leeanna Hoover
2011-12—Meghan Bowling
2011-12—Kelsea Cross
2011-12—Meg Finnerty
2011-12—Leeanna Hoover


TENNIS

ITA Scholar-Athlete Honoree
1988—Sheryl Patrick
1989—Sheryl Patrick
1999—Becky Schrager
2000—Becky Schrager
2001—Becky Schrager
2001—Karyn Ebelberger
2001—Melissa Emich
2001—Arianna Rojas-Serpa
2002—Arianna Rojas-Serpa
2004—Courtney Brenkus
2004—Jenna Larson
2005—Courtney Brenkus
2005—Laura Hemlepp
2005—Amy Sherlock
2007—Jenna Larson
2008—Alyssa Carlson
2008—Amy Sherlock
2008—Kerry Langworthy
2009—Alyssa Carlson
2010—Anya Baronayte
2010—Angelika Jogasuria
2010—Angelina Jogasuria
2010—Prang Pantusart
2011—Anya Baronayte
2011—Angelina Jogasuria
2011—Natalia Kuvakina

Academic All-Conference
1994—Janet Slaynasky
1995—Janet Slaynasky
1996—Janet Slaynasky
1998—Becky Schrager
1999—Becky Schrager
2000—Ariana Rojas-Serpa
2001—Ariana Rojas-Serpa
2007—Jenna Larson
2011—Angelika Jogasuria
2011—Prang Pantusart
2012—Prang Pantusart


  First Team All-Conference
1993—Katie McCumiskey
1995—Janet Slaynasky
2003—Irina Strembitsky
2004—Irina Strembitsky
2009—Zara Harutyunyan
2010—Zara Harutyunyan
2010—Angelina Jogasuria
2011—Zara Harutyunyan

Second Team All-Conference
1997—Colleen Hollowell
2002—Irina Strembitsky
2008—Tanyaradzwa Gombera
2009—Anya Baronayte
2010—Angelika Jogasuria
2011—Angelika Jogasuria
2011—Prang Pantusart
2012—Prang Pantusart

GTE Academic All-District IV
1999—Becky Schrager
2000—Becky Schrager
  Conference Player of the Year
2009—Zara Harutyunyan
2010—Zara Harutyunyan
2011—Zara Harutyunyan

Conference Freshman of the Year
2010—Angelina Jogasuria

Conference All-Tournament Team

2010—Prang Pantusart
2010—Prang Pantusart
2011—Zara Harutyunyan

MAC Leann Grimes Sportsmanship Award
1997—Colleen Hollowell
1998—Grace DeGuia
2006—Tanyaradzwa Gombera
2008—Tanyaradzwa Gombera

INDOOR TRACK & FIELD

All-American
1998—Laura Wozniak
1999—Christi Smith
2001—Mary Varga
2003—Beata Rudzinska
2004—Beata Rudzinska
2004—Kira Sims
2005—Beata Rudzinska
2005—Natalie Sako
2006—Natalie Sako
2007—Natalie Sako
2008—Stevi Large
2009—Stevi Large
2010—Carrie Kayes





  Conference Champions
1998—Laura Wozniak
1998—Christi Smith
1999—Mary Varga
2000—Jasmine Reynolds
2000—Christi Smith
2000—LaTrese Taylor
2001—Mary Varga
2002—Renata Smith
2002—Mary Varga (2 events)
2003—Kira Sims
2003—Beata Rudzinska
2004—Beata Rudzinska
2004—Kira Sims
2005—Rudzinska, Holmes, Freudenrich,Zubricky
2005—Beata Rudzinska (2 events)
2005—Lisa Ravn
2006—Beata Rudzinska
2007—Corine Gavin-Hall
2007—Stevi Large
2007—Jessica Miller Hafner
2007—Colleen Moran
2007—Rachel Zubricky
2008—Stevi Large
2008—Britany Hocker
2009—Stevi Large
2009—Larisa Arscip
2009—Carrie Kayes
2009—Niesha Kelly
2010—Carrie Kayes
2011—Cassie Schenck


  Conference MVP
1998—Christi Smith

Conference Most Outstanding Performance
2001—Mary Varga
2004—Kria Sims
2007—Stevi Large
2008—Stevi Large

OUTDOOR TRACK & FIELD

All-American
1998—Christi Smith
1999—Christi Smith
1999—Mary Varga
2000—Christi Smith
2001—Mary Varga
2003—Kira Sims
2003—Mary Varga
2004—Beata Rudzinska
2004—Kira Sims
2005—Beata Rudzinska
2005—Ashley Kaufman
2006—Natalie Sako
2006—Ashley Kaufman
2008—Stevi Large
2009—Stevi Large
2009—Carrie Kayes
2010—Carrie Kayes
2010—Valerie Wert
2011—Katherine Lee


  NCAA Champions
2000—Christi Smith
2009—Stevi Large

Conference Most Outstanding Performance
1999—Christi Smith
2004—Beata Rudzinska
2006—Ashley Kaufman
2007—Stevi Large
2008—Stevi Large
2009—Stevi Large
2010—Valerie Wert

  Conference Champions
1996—Brande Lambo
1997—Christi Smith
1998—Christi Smith
1999—Christi Smith
1999—Jeanie Thomas
1999—(team) Jones, Reynolds, Norflee, Taylor)
2000—Karen Beasley
2000—Christi Smith
2000—LaTrese Taylor
2001—Mary Varga (2 events)
2002—Bobbie Hardbarger
2003—Beata Rudzinska
2003—Mary Varga
2004—Beata Rudzinska
2004—Kira Sims
2005—Beata Rudzinska
2005—Jenni Castle
2006—Beata Rudzinksa
2006—Natalie Sako
2006—Liz Mangen
2006—Ashley Kaufman
2007—Laris Arcip
2007—Natalie Sako
2007—Stevi Large
2008—Larisa Arcip
2008—Carol Eckerly
2008—Jessica Miller
2008—Brittany Hocker
2008—Stevi Large (2 events)
2008—Kim Lorentz
2008—Cassie Schenck
2009—Stevi Large
2009—Carrie Kayes
2009—Larisa Arcip
2009—LaTalia Jones
2010—Valerie Wert (2 events)
2011—Cassie Schenck


VOLLEYBALL

First Team All-Conference
1982—Kay Piper (Ohio Valley)
1983—Kay Piper (Ohio Valley)
1984—Kay Piper (Ohio Valley)
1985—Chris Oser (Ohio Valley)
1998—Jodi Juergens (North Star)
1989—Jodi Juergens (North Star)
1989—Jill McCreary-Dilyard (North Star)
1990—Jill McCreary-Dilyard (North Star)
1990—Marcy Haluska (North Star)
1991—Jill McCreary-Dilyard (North Star)
1990—Marcy Haluska (North Star)
1995—Patti Godzinski
1995—Chris Garrison
1999—Kim Schaper
2002—Katie Kuzior
2003—Sandy Lewis

Second Team All-Conference
1994—Chris Garrison
1995—Michelle Ebert
1995—Brooke Santek
1998—Kim Schaper
1999—Julie McDivitt
2000—Julie McDivitt
2001—Katie Kuzior
2002—Jenn Snyder
2009—Brionna Patterson
2010—Tina Dimitrijevs
2011—Courtney Jarvis

Honorable Mention All-Conference
1994—Patti Godzinski
1998—Julie McDivitt
1999—Kim Branam
2002—Sandy Lewis
2003—Ashleigh Nugent



  Freshman All-Conference
1997—Julie McDivitt
1997—Lyndsay Spresser
1998—Ashlie Case
1999—Katie Kuzior
1999—Jenn Synder
2000—Sandy Lewis
2004—Jennifer Stewart
2008—Tina Dimitrijevs

All Conference-Tournament Team
1995—Lisa Marshall
1998—Kim Branam
2002—Ashleigh Nugent
2002—Jenn Snyder
2003 - Lori Snider

Second Team All-Mideast Region
1990—Jill McCreary

Conference Player of the Year
1989—Jodi Juergens (North Star)
1990—Jill McCreary-Dilyard (North Star)
1991—Jill McCreary-Dilyard (North Star)

Second Team Academic All-American
1995—Patti Godzinski

First Team Academic All-District IV
1993—Lynda Park
1994—Patti Godzinski
1995—Patti Godzinski

Second Team Academic All-District IV
1990—Marcy Haluska
1992—Marcy Haluska
1993—Patti Godzinski
1996—Michele Ebert
2001—Ashlie Case

  First Team Academic All-Conference
1992—Marcy Haluska
1993—Lynda Park
1994—Patti Godzinski
1995—Patti Godzinski
1995—Jennifer Borton
1996—Michele Ebert
2003—Sandy Lewis
2004—Kim Horn
2005—Kim Horn
2005—Molly Rutledge
2006—Kim Horn
2006—Molly Rutledge
2008—Jess Antosz
2008—Jennifer Stewart

Second Team Academic All-Conference
1993—Patti Godzinski

Honorable Mention Academic All-Conference
1992—Lisa Blanchard
1993—Lisa Blanchard
1994—Lynda Park
1995—Lisa Borton
1997—Kim Pottkotter

Conference Freshman of the Year
1995—Brooke Santek
1998—Ashlie Case